خبر فوری
عرض تسلیت عاشورای حسینی عرضه محصول جدید اینوویس به بازار برای آرتروپلاستی معکوس شانه توسعه یک مدل هوش مصنوعی برای پیش‌بینی پیشرفت آلزایمر مطالعه یک ایملپنت درمان چاقی به زودی آغاز می‌شود تامین ۹۶۴ میلیون دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی از اول فروردین تا ۲۲ تیر ۱۴۰۳ درمانا: معاون درمان وزارت بهداشت: ۵۰۰۰ کاشت رایگان حلزون شنوایی در کشور انجام شد سازمان جهانی بهداشت نخستین آزمایش خانگی ویروس هپاتیت سی را تائید کرد ماجرای ناهماهنگی میان معاونت درمان و سازمان غذاودارو در حوزه تجهیزات پزشکی نمایشگاه ویتنام مدیفارم ۲۰۲۴ از ۱۱ تا ۱۳ مرداد برگزار می‌شود نمایشگاه بین المللی Indo health care اندونزی ۲۰۲۴ بدرستی که حسین، چراغ هدایت و کشتی نجات است. پیامبر اکرم (ص) دیدار علیرضا مرندی با رئیس جمهور منتخب تامین ۸۳۷ میلیون دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی از اول فروردین تا ۱۵ تیر ۱۴۰۳ آیا اختلاف بانک مرکزی و غذا و دارو؛ دودی است که به چشم مردم می‌رود؟ تب دنگی به پاکدشت رسید؟
۱۵:۵۴ - ۲۳ آبان ۱۴۰۲
تعداد‌بازدید‌: ۱۲۷

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ایران در اهدای عضو از مرگ مغزی، رتبه اول خاورمیانه و جهان اسلام، اما در دنیا رتبه سی و دوم را دارد.

به گزارش مدنیوز به نقل از مهر، فریبا قربانی، با بیان اینکه رضایت دادن یا نارضایتی خانواده‌های دارای بیمار مرگ مغزی در شرایط مختلف متفاوت است، افزود: سال ۸۳ که فعالیت واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد، آمار رضایت خانواده‌ها ۵ درصد بود. اما با فعالیت‌های فرهنگی، همکاری‌های سازمان‌های مختلف و افزایش سطح دانش مردم به مرور این آمار ارتقا پیدا کرد و اکنون در این مجموعه از هر ۱۰۰ خانواده ۷۵ مورد رضایت به اهدا می‌دهند.

وی با اشاره به تأثیر مسائل اجتماعی در جلب رضایت افراد برای اهدا عضو، گفت: وقتی در ماه مبارک رمضان هستیم نرخ رضایت بیشتر می‌شود یا وقتی برنامه‌ای پخش می‌شود که ناخواسته به افراد امیدهای واهی می‌دهد که ممکن است بیمارشان از مرگ مغزی برگردد (که چنین چیزی محال است)، رضایت افراد کاهش می‌یابد.

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر حس نوع دوستی مردم ایران در بحران‌های اجتماعی، افزود: در موضوع اهدا عضو هم وقتی با خانواده‌ها مطرح می‌کنیم و متوجه باشند که مرگ مغزی به منزله مرگ هست حتماً رضایت به اهدا می‌دهند اگر کم کاری هست از طرف ما بوده که نتوانسته ایم جامعه را با این حقیقت آشنا کنیم و این وظیفه ماست که به مردم این آگاهی را بدهیم که اگر فردی مرگ مغزی شده اجازه ندهند فرصت طلایی از دست برود و اعضایش به خاک سپرده شود و اجازه دهند اعضای او برای بیماران در لیست انتظار پیوند استفاده شود.

قربانی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و ایران که تمام بیمارستان‌های استان تهران را پوشش می‌دهند؛ جمعیت حدوداً ۱۳ میلیون نفری تهران را پوشش می‌دهند، واحدهای فراهم آوری که ذیل مرکز مدیریت پیوند هستند، موارد مشکوک به مرگ مغزی را شناسایی و از خانواده‌هایشان برای اهدای اعضای عزیزشان رضایت می‌گیرند.

وی افزود: در شرایطی که خانواده‌ها خودشان داغدار هستند، اینکه بخواهد شنونده‌ی حرف‌های ما باشد که یک بیماری در جای دیگری نیاز به کمک دارد و این رضایت به اهدا عضو بدهد اتفاق بزرگی است چراکه خانواده‌ها یکباره دچار شرایطی شدند که عزیزشان که در بیمارستان بستری بود به واسطه مرگ مغزی از دست رفته می‌بینند.

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بحث پیوند اعضا بحث چند بعدی از نظر ابعاد مختلف اجتماعی اخلاقی شرعی و حقوقی است سازمان‌های مختلفی با ما همکاری می‌کنند ما در مقام قدردانی از این عزیزان از همه سازمان‌های درگیر می‌خواهیم در جهت اینکه فرهنگ اهدا عضو را اشاعه دهیم و هم تسهیلاتی برای خانواده‌های اهدا کننده عضو فراهم کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: