خبر فوری
۱۲:۳۰ - ۲۸ آبان ۱۴۰۲
تعداد‌بازدید‌: ۲۱

عضو انجمن نورویولوژی بین المللی گفت: ۶۵ درصد میانسالان مبتلا به دیابت در کشور مشکلات اورولوژی دارند و اگر درمان به موقع انجام نشود، دچار ناتوانی های جسمی می شوند.

به گزارش مد نیوز به نقل از مهر، مهری مهراد، در آستانه روز جهانی دیابت (۲۳ آبان) افزود: دیابت و مسائل مربوط به سلامت اورولوژی ارتباط نزدیکی با هم دارند، دیابتی‌ها مستعد عفونت‌های دستگاه ادراری، مشکلات مثانه و اختلال عملکرد جنسی هستند چون این بیماری به طور مستقیم بر جریان خون، اعصاب و عملکرد حسی بدن تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: وجود مقدار فراوان قند در خون در درازمدت می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن مانند قلب، رگ‌های خونی، کلیه‌ها، مثانه، دستگاه تناسلی و دستگاه عصبی آسیب وارد کند.

این اورولوژیست تاکید کرد: اکنون ایران پیشرفت خوبی در درمان مشکلات اورولوژی دارد و آگاهی رسانی و افزایش دانش مردم در مورد رابطه دیابت و ایجاد عوارض آن در مثانه می‌تواند از ناتوانی جسمی بیماران جلوگیری کند.

وی افزود: وجود مقدار فراوان قند در خون در درازمدت می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن مانند قلب، رگ‌های خونی، کلیه‌ها، مثانه، دستگاه تناسلی و دستگاه عصبی آسیب وارد کند.

مهراد ادامه داد: از مشکلات دیگر بیماران دیابتی عفونت‌های مقاربتی و تناسلی، واگیری به ویروس‌ها مانند تبخال تناسلی، عفونت‌های واژن و عفونت‌های پروستات می‌باشد، چرا که سطح ایمنی این افراد پایین‌تر است در نتیجه بهداشت فردی و کنترل قند در افراد دیابتی بیشتر توصیه می‌شود.

به گفته وی، عوامل سبک زندگی سالم می‌توانند به مراقبت از دیابت، مسائل مربوط به سلامت اورولوژی از جمله پیروی از رژیم غذایی سالم، حفظ وزن سالم، ورزش کردن، مدیریت استرس، خواب کافی و سیگار نکشیدن کمک کند.

مُد شدن بی تحرک در جامعه ایرانی

این پزشک افزود: در جامعه امروزی ما بی تحرکی به نوعی «مُد» شده است در حالی که تحرک و پیاده روی تأثیر بسزایی در کنترل دیابت و مشکلات ناشی از آن از جمله اورولوژی دارد.

به گفته عضو انجمن نورویولوژی بین المللی، افرادی که بیماری دیابت دارند باید به موقع به متخصص مراجعه کنند و در صورت لزوم تحت معالجه و بررسی دقیق توسط یک اورولوژیست یا نورولوژیست قرار بگیرند تا بتوانند به موقع از ایجاد مثانه عصبی جلوگیری کنند.

وی، راه پیشگیری از تأثیر دیابت بر مثانه را چکاپ‌های منظم سیستم کلیه و مثانه توسط متخصص اورولوژی دانست و اظهار داشت: وقتی مشکلات فرد در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود سریع‌تر نیز بهبود خواهد یافت و دچار ناتوانی نمی‌شوند.

برچسب ها: دیابت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: