خبر فوری
۱۰:۱۶ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۲
تعداد‌بازدید‌: ۲۹
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

فوق تخصص مراقبتهای ویژه در خصوص سویه جدید کرونا و ویژیگیها و احتمال همه گیری این ویروس توضیحاتی ارائه کرد.

دکتر نوید شفیق در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد سویه جدید امیکرون گفت: EG.5.1 یکی از زیرسویه‌های امیکرون BA.5 است که اولین بار در فوریه ۲۰۲۳ شناسایی شد و از آن زمان موارد ابتلاء به آن به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. این زیرسویه حاوی جهش‌هایی است که باعث افزایش توانایی فرار از پاسخ ایمنی می‌شود.

وی در خصوص تاریخچه این ویروس گفت: EG.5.1 نخستین بار در انگلستان شناسایی شده و سپس در سایر کشورها از جمله آمریکا گسترش یافته است.هنوز مشخص نیست که آیا این زیر سویه منجر به بیماری شدیدتری نسبت به سایر زیرسویه‌های امیکرون می‌شود یا خیر بنابراین انتظار می‌رود واکسن‌های فعلی همچنان در برابر EG.5.1 محافظت قابل قبولی ارائه کنند.

این فوق تخصص مراقبتهای ویژه اظهار داشت: زیرسویه به صورت غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی «اریس» لقب گرفته است که بر اساس رویهٔ سازمان جهانی بهداشت برای نام‌گذاری واریانت‌ها با استفاده از الفبای یونانی است. اریس همچنین نام الهه‌ای یونانی است که الهه‌ی نزاع به حساب می‌آید. این لقب احتمالاً به آشفتگی و تلاطمی که این زیرسویه ممکن است ایجاد کند، اشاره دارد.

وی زیر سویه جدید امیکرون یک سویه نگران‌کننده است که ممکن است باعث شود عفونت‌های بیشتر، شدیدتر و مقاوم‌تر شود، هنوز مطالعات کافی بر روی این سویه انجام نشده است، اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که امیکرون دارای نرخ انتقال بالاتری نسبت به سویه‌های قبلی است.

شفیق افزود: برخی از علائم شایع زیر سویه جدید عبارتند از آبریزش بینی، سردرد، خستگی، عطسه، گلودرد و تعرق شبانه. برخی از این علائم مشابه سرماخوردگی هستند، علاوه بر علائم ذکر شده، اسهال، حالت تهوع و استفراغ نیز از علائم رایج امیکرون گزارش شده است ،بنابراین تشخیص دقیق نیاز به تست PCR دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: برای پیشگیری و کاهش خطر ابتلاء به امیکرون، توصیه می‌شود که رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک برای افراد بیمار و حساس گروه جامعه، فاصله‌گذاری اجتماعی و شستشوی دست را داشته باشید. همچنین، در صورت وجود، واکسیناسیون یا تقویت واکسن را در نظر بگیرید.

وی در خصوص احتمال افزایش مرگ و میر براثر ابتلاء به زیر سویه جدید کرونا گفت: ‬ در مورد احتمال جهش خطرناک امیکرون و افزایش ناگهانی مرگ و میر، باید اذعان کنم که این سناریو صرفاً یک احتمال تئوریک است و در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید آن وجود ندارد. ویروس‌های RNA مانند کرونا مستعد جهش هستند، اما اکثر جهش‌ها تأثیر منفی یا خنثی بر ویروس دارند. احتمال اینکه جهشی به طور اتفاقی منجر به افزایش شدید شدت بیماری شود، بسیار پایین است. علاوه بر این، امیکرون تاکنون نشان داده که نسبت به سایر سویه‌ها ملایم‌تر است. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که ناگهان جهشی خطرناک پیدا کند.

شفیق با اشاره به اینکه همچنان نظارت دقیق بر تحول ویروس ضروری است اظهار داشت: در حال حاضر نگرانی از یک موج ناگهانی مرگ‌ومیر وجود ندارد و بهتر است به جای ترس، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون تمرکز کنیم تا کنترل بهتری بر همه‌گیری داشته باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: