خبر فوری
۰۹:۲۶ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۲
تعداد‌بازدید‌: ۴۱۳
از سوی دستیار ویژه وزیر بهداشت؛

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت، دلایل و موضوع سفر وزیر بهداشت به سوئیس برای شرکت در هفتاد و ششمین اجلاس جهانی سالانه سازمان جهانی بهداشت را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین نیکنام گفت: هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت از تاریخ ۳۱ اردیبهشت تا ۹ خرداد (۲۱ تا ۳۰ می ۲۰۲۳) در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار خواهد شد.

وی افزود: مطابق برنامه هر ساله سازمان جهانی بهداشت، وزیر بهداشت کشورمان در رأس هیأت بلند پایه نظام سلامت در هفتاد و ششمین نشست مجمع جهانی سلامت این سازمان که با شعار "نجات انسان‌ها، تأمین سلامت برای همگان" و با حضور وزرای بهداشت کشورهای عضو در ژنو برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

نیکنام ادامه داد: این رخداد در سه بخش شامل مجمع عمومی، کمیته A و کمیته B ( PLENARY, Committee A, Committee B) برگزار خواهد شد.

به گفته وی، در این نشست موضوعات اولویت دار بهداشتی در جهان در قالب اسناد، مطرح و مورد بررسی اعضا قرار خواهد گرفت و کشورهای عضو این سازمان، پیرامون هر سند اعلام نظر خواهند کرد.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین المللی وزارت بهداشت افزود: مجمع عمومی با مراسم افتتاحیه در روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۱۴ آغاز به کار کرده است و از روز دوشنبه اول خرداد (۲۲ می ۲۰۲۳) نیز در کمیته‌های تخصصی بررسی اسناد شروع خواهد شد.

مدیرکل همکاری‌های بین المللی وزارت بهداشت، موضوعاتی که در این مجمع مطرح خواهند شد را در قالب چهار موضوع اصلی اعلام کرد.

۱) بهره مند شدن یک میلیارد نفر بیشتر از پوشش جهانی سلامت

۲) حمایت از یک میلیارد نفر بیشتر از خدمات مربوط به اورژانس‌های سلامت

۳) استفاده یک میلیارد نفر بیشتر از سلامت و تندرستی بالاتر

۴) سازمان جهانی بهداشت با تأثیر و کارایی بیشتر، حمایت بیشتری از کشورها خواهد کرد

نیکنام خاطرنشان کرد: در هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مواضع خود را در مورد ۴۰ سند تخصصی دارای اهمیت برای نظام سلامت، در قالب بیانیه اعلام کند.

وی اسناد مذکور را شامل ۲۴ سند در حوزه فعالیت‌های معاونت بهداشت، ۱۲ سند در حوزه فعالیت‌های سایر معاونت‌ها، یک سند در حوزه ابتکار سلامت برای صلح و یک سند در حوزه وضعیت سلامت در سرزمین‌های اشغالی عنوان کرد.

وی افزود: از بین اسناد مذکور ۱۴ سند شامل گزارش پیشرفت اسنادی است که پیش از این و در مجامع سلامت سال‌های گذشته مطرح شده اند و در حال حاضر کشورهای عضور می‌بایست گزارش پیشرفت فعالیت‌های خود را در چارچوب سند ارائه کنند.

دستیار ویژه وزیر بهداشت در ادامه مفاهیم و موضوعات کلان اسنادی که در حوزه معاونت بهداشت در این مجمع مطرح خواهند شد را به شرح زیر اعلام کرد:

۱) پوشش همگانی سلامت

۲) مؤلفه‌های اجتماعی سلامت

۳) بیماری‌های غیرواگیر

۴) بیماری‌های واگیر با تاکید بر مننژیت و فلج اطفال

۵) مقررات بین المللی سلامت

۶) سالمندی

۷) موضوعات مرتبط با سلامت زنان و کودکان

۸) موضوعات مرتبط با اورژانس‌های سلامتی و آمادگی در برابر هر گونه موقعیت اورژانسی برای نظام سلامت

۹) ارتقا سلامت و تندرستی گروه‌های جمعیتی و سلامت رفتاری

۱۰) تغذیه

۱۱) سلامت پناهندگان و مهاجرین

۱۲) سلامت در اهداف توسعه پایدار

۱۳) رویکرد بین المللی مدیریت مواد شیمیایی

۱۴) سلامت آب، فاضلاب و پسماندها

۱۵) پیشگیری از اختلالات شنوایی

۱۶) سلامت محیط و تغییرات اقلیمی

۱۷) دمانس

وی همچنین مفاهیم و موضوعات کلان اسنادی که در حوزه سایر معاونت‌ها مطرح خواهند شد را نیز چنین برشمرد:

۱) کنترل و پیشگیری از عفونت و ایمنی بیمار

۲) آمادگی در برابر مخاطرات اورژانسی نظام سلامت در حوزه فعالیت‌های سازمان اورژانس کشور

۳) داروها و محصولات پزشکی غیراستاندارد و تقلبی

۴) استاندارد سازی شیوه نامگذاری تجهیزات پزشکی

۵) تقویت نظام توانبخشی و افزایش استاندارد خدمات برای افراد ناتوان

۶) سلامت دیجیتال

۷) طب سنتی

۸) نظام بین المللی ثبت بیماری‌ها

به گفته نیکنام، علاوه بر این موضوعات که در کمیته‌های تخصصی طرح خواهند شد موضوعات دیگری از قبیل بودجه و موضوعات مالی، موضوعات مربوط به وضعیت عضویت اعضا، موضوعات حسابرسی و موضوعات طرح شده در هیأت اجرایی سازمان نیز در قالب کمیته‌های تخصصی طرح خواهند شد.

وی یادآور شد: در مجموع در هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت ۷۰ موضوع در قالب اسناد، طرح و مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در این رخداد کلیه کشورها امکان آن را خواهند داشت که در مورد هر یک از اسناد، نظرات خود را در قالب یک بیانیه و در مدت ۳ دقیقه اعلام نمایند و علاوه بر بیانیه‌های مذکور امکان ارائه سخنرانی توسط وزرای بهداشت کشورهای عضو در قالب شعار مجمع وجود دارد.

مدیرکل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت بیان کرد: وزیر بهداشت کشورمان در حاشیه مجمع جهانی سازمان جهانی بهداشت با وزرای بهداشت کشورهای مختلف و رئیس سازمان جهانی بهداشت در زمینه ارتقای همکاری‌ها و همچنین برگزاری هرچه بهتر اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی در تهران، دیدار و گفتگو می‌کند.

نیکنام افزود: هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت در ساعت ۹ تا ۱۴ روز سه شنبه ۹ خرداد (۳۰ می ۲۰۲۳) با مراسم اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: