خبر فوری
۱۴:۴۲ - ۲۲ دی ۱۴۰۱
تعداد‌بازدید‌: ۸۰
معاون سازمان نظام پزشکی پیشنهاد داد؛

معاون اجتماعی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی، پیشنهاد داد پرداختی تعرفه های پزشکی از جیب مردم، بر اساس دهک بندی جامعه باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر رنجبرزاده، با اشاره به اینکه مبحث تعرفه‌های پزشکی همواره مورد اعتراض مردم و پزشکان بوده است، اظهار کرد: هر دو جامعه هدف هم معترض هستند و هم رضایت کافی را ندارند، لذا باید به دنبال این باشم که نقص کار کجا است.

وی با بیان اینکه پرچم توانمندی، شایستگی و شاخص‌های پزشکی ما در منطقه ارتفاع بالاتری دارد و هم در سطح جهان حرفی برای گفتن داریم، افزود: جامعه پزشکی حقوقی دارد که باید توسط توسط سیاستگذاران، تصمیم سازان و تصمیم گیران حقوق آحاد مختلف مردم لحاظ شود که اگر نادیده گرفته شود دود آن به چشم آیندگان خواهد رفت.

رنجبرزاده با اشاره به اینکه مردم نیز حقوقی دارند که بر اساس آن باید بتوانند خدمات سلامت را از دولت دریافت کنند، ادامه داد: این حق مسلم هر شهروند ایرانی است تا به لحاظ بیماری خود درمانده نشود و با سهولت و آسایش خاطر خدمات سلامت را دریافت کند و طبق فرمایش رهبری، درد و رنج پرداخت از جیب مضاعف بر رنج بیماری نشود.

معاون اجتماعی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: همان طور که بارها در قانون چهارم، پنجم و ششم توسعه مورد اشاره قرار گرفته و در قوانین جاری هم وجود دارد؛ ۷۰ درصد پرداخت‌ها باید از جیب دولت یعنی منابع بیمه‌ای باشد و ۳۰ درصد از جیب مردم پرداخت شود که متأسفانه این امر کاملاً وارونه شده است.

رنجبر زاده با تاکید بر اینکه باید به هر طریقی منابع بیمه‌های پایه ارتقا داده شود که بتوانند به این درصد مورد اشاره قانونی یعنی ۷۰ درصد از جیب دولت و ۳۰ درصد از جیب بیمار برسیم؛ اذعان کرد: ضعف کار اکنون اینجا بوده و سبب می‌شود که هم مردم و هم جامعه پزشکی آسیب دیده و در نهایت شاهد این هستیم که همکاران پزشک به مشاغلی غیر از طبابت روی آورده یا مهاجرت می‌کنند زیرا برای تأمین معاش خود دچار مشکلات عدیده ای هستند.

وی ادامه داد: در این پروسه مردم نیز به مراتب بیشتر آسیب دیده و درصد امید به زندگی پایین خواهد آمد و شاهد بروز انواع بیماری‌ها و تحمیل هزینه‌های درمانی به مردم خواهیم بود.

معاون اجتماعی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی در بیان راهکارهای رفع این معضل گفت: باید منابع درآمدی بیمه‌ها بیشتر شده و ارتباط مالی بین پزشک و بیمار قطع شود که امیدواریم مجلس و دولت هم به این جمع بندی رسیده و با تعیین و ابلاغ تعرفه‌های واقعی که در قانون به آن اشاره شده گامی در جهت رضایت جامعه پزشکی بردارند.

رنجبرزاده خاطرنشان کرد: شورای عالی بیمه باید تمام مشکلات موجود در جامعه را برای تعیین تعرفه‌ها لحاظ نموده و مقایسه‌ای هم با سایر کشورهای همسایه داشته باشد و در نهایت دولت و سازمان برنامه و بودجه نیز این مهم را قبول و اجرایی کنند.

وی با بیان اینکه صاحب نظران و تصمیم گیران ارشد مسیر تعرفه‌ها بر این باورند که تعرفه‌های کنونی با مقدار واقعی آن فاصله زیادی دارد، یادآور شد: نباید فشارها را بر سر مردم وارد کنیم بلکه با تقویت منابع بیمه‌ای می‌توان میزان پرداخت از جیب بیماران را کاهش داد؛ البته بر کسی پوشیده نیست که کشور توان و منابع لازم را برای رسیدن به تعرفه واقعی ندارد اما می‌توان با سازوکار دهک بندی کاری کرد تا مردمی که توان کمتری داشته و در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند یک سوم تعرفه واقعی را پرداخت کنند و افرادی که در دهک‌های بالا قرار دارند میزان واقعی تعرفه‌ها را بپردازند.

رنجبرزاده گفت: کسی که توان پرداخت تعرفه واقعی را دارد چرا باید مانند افراد فقیر که حتی نان خود را یارانه‌ای می خرند، تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی را پرداخت کند؟!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: