خبر فوری
۲۳:۰۱ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
وزیر بهداشت مطرح کرد؛

وزیر بهداشت گفت:درمان‌محوری موجب استحاله خانه های بهداشت و دور شدن آنها از فلسفه اصلی تشکیل‌شان می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در کارگاه آموزشی معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران گفت: از نظر ما رئیس دانشگاهی موفق است که در حوزه بهداشت موفق باشد. موفقیت در این حوزه هم باید در متن مردم خود را نشان دهد و وقتی در سفرهای استانی بین مردم حضور پیدا می‌کنیم میزان این موضوع را در می بابیم.

وی افزود: در حوزه بهداشت خوشبختانه برنامه‌های موفق مثل راه اندازی شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی و تربیت بهورزان را داشته ایم که قوی‌ترین نقطه اتکای ما هستند.

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: حوزه بهداشت باید با حوزه پژوهش عجین شود و برنامه‌های بهداشتی پژوهش‌محور باشد و بعد از اجرا در مورد چگونگی و میزان اثرگذاری شأن تحقیق شود.

عین اللهی با طرح این پرسش که چرا هیچ بخش مهمی از پژوهشکده‌ها و پژوهش‌ها طی سال‌های گذشته به بهداشت اختصاص نداشته است؛ یادآور شد: بحث جامع‌نگری در برنامه‌ها و اقدامات بسیار مهم است. مشکل مهم ما در برنامه‌ریزی و بخش نرم افزاری است، هرچند رفع مشکلات سخت افزاری مانند کمبود بودجه‌ها نیز در جای خود اهمیت دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به این‌که ساخت و راه اندازی خانه‌های بهداشت را از شمول پروژه‌های بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در مصوبات سفرهای استانی دولت خارج کرده‌ایم، گفت: در سفرهای استانی مصوبات و بودجه‌ها به پروژه‌های نیمه ساخت تعلق می‌گیرد نه پروژه‌های جدید ولی به دلیل اهمیت شبکه بهداشت و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در این خصوص، دولت پروژه‌های ساخت خانه‌های بهداشتی را از این قاعده مستثنا کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت جامع، ساده و قابل اجرا بودن برنامه‌ها، خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در برنامه ریزی‌ها این است که باید هر استان را با توجه به سیمای بیماری‌ها و مشکلات بومی اش مورد توجه قرار داد و یک نسخه یکسان برای کل کشور پاسخگوی رفع مشکلات نیست. بنابراین از این جهت تنوع در برنامه ریزی مهم است؛ اما در ابلاغ برنامه‌های متنوع و متعدد، باید آثار بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت آنها را در کل کشور در نظر گرفت.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه خانه‌های بهداشت نباید درمان محور شوند، گفت: درمان‌محوری موجب استحاله خانه‌های بهداشت و دور شدن آنها از فلسفه اصلی تشکیل‌شان می‌شود. همچنین هیج نیروی بهداشتی نباید در بخش‌های درمانی به کار گرفته شود و برای بهورزانی هم که تحصیلاتشان را ادامه داده و انتظار ارتقا دارند لازم است راهکار تدارک دیده شود.

دکتر عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش درباره طرح دارویار گفت: متأسفانه قاچاق معکوس دارو باعث شده بود که صدها میلیون نفر در خارج از ایران از داروهای داخل کشور ما استفاده کنند؛ بدون آن که صنعت تولید داروی داخلی از این بازار بهره‌ای داشته باشد؛ همچنین معدودی از صنعتگران دارو به جای سودآوری از تولید و فروش دارو از اختلاف ارز ترجیحی و ارز آزاد سود می‌بردند. طرح دارویار اجرایی شد تا چنین مشکلاتی را مرتفع کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در این طرح اختلاف ارز دولتی و آزاد را برای تقویت بنیه خرید دارویی مردم به بیمه‌ها می‌دهیم؛ ضمن آن که قیمت داروهای وارداتی و شیرخشک تا پایان سال افزایش نمی‌یابد.

عین اللهی از معاونان بهداشت دانشگاه‌ها خواست جلسات قرارگاه جمعیت را در سطح دانشگاه‌ها به طور پیوسته برگزار کنند و افزود: این قرارگاه تنها متعلق به دانشگاه نیست و باید در سطح استان‌ها با حضور مسئولان استانی تشکیل شود و فعال باشد. بحث مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت نیز لازم است خارج از دانشگاه‌های علوم پزشکی پیگیری شود، زیرا رفع بسیاری از مشکلات سلامت خارج از توان یک نهاد است و حوزه بهداشت باید با تمام حوزه‌ها در ارتباط وثیق باشد.

وی افزود: متأسفانه حوزه بهداشت مثل بخش درمان درآمدهای اختصاصی ندارد؛ برای جبران این مشکل در هر سفر استانی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان مصوبات بهداشتی داشته‌ایم تا کمبودها کمی جبران شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: