خبر فوری
۱۳:۵۵ - ۱۳ تير ۱۴۰۱
در نشست معاون گردشگری با هیات روس مطرح شد؛

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در دیدار با هیاتی از کشور روسیه بر پیگیری دو کشور در خصوص لغو ویزای گروهی تاکید کرد و گفت: درخواست عملیاتی شدن لغو روادید را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تعدادی از مسئولان روسیه با هدف توسعه و رونق گردشگری برگزار شد. علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور به همراه تعدادی از مدیران و کارشناسان این معاونت در دیدار با یوگنی کوزلوف معاون اول دفتر شهردار و رئیس کمیته گردشگری مسکو، مسلم بایتازیف (وزیر گردشگری جمهوری چچن)، تاتیانا شارشاویستکایا (معاون رئیس کمیته گردشگری مسکو)، اورهان رضایف (رئیس پروژه‌های کمیته گردشگری مسکو)، سرگئی باراتف (معاون روابط بین‌الملل دپارتمان اقتصاد خارجی و روابط بین‌الملل مسکو) و نیکیتنکو پتر وابسته فرهنگی، دبیر سوم سفارت روسیه در ایران درباره مهم‌ترین موضوعات مرتبط با حوزه گردشگری ایران و روسیه گفت‌وگو کردند.

تشریح وضعیت موجود گردشگری دو کشور و چشم‌انداز همکاری‌های مشترک، ضرورت افزایش ورود گردشگران به هر دو کشور، تاکید بر اجرایی کردن سند برنامه اقدام مشترک، لغو روادید گروهی گردشگران دو کشور، اهمیت تنوع ظرفیت‌های گردشگری در ایران از جمله جاذبه‌های فراوان تاریخی، سیاحتی، سلامت و… از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هماهنگی بین بخش خصوصی گردشگری ایران، مسکو و چچن برای برگزاری نشست مجازی بی‌تو بی، برگزاری هفته‌های فرهنگی بین شهرهای ایران و شهرهای روسیه و چچن، اعلام آمادگی دو کشور برای همکاری در خصوص تشریک تجربیات گردشگری در خصوص جاذبه‌های گردشگری به صورت دیجیتال، پلتفرم و…، اعلام آمادگی در خصوص برگزاری تورهای آشناسازی از شهرهای اصفهان، کاشان، شیراز و…، امضای تفاهم‌نامه‌های گردشگری و فرهنگی مشترک، دعوت برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران در بهمن ماه سال جاری به‌منظور تعامل با بخش خصوصی گردشگری جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه و اعلام آمادگی ایران برای برگزاری دومین نشست کمیته فنی مشترک دو کشور درباره اجرایی شدن سند برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی گردشگران از مهم‌ترین مصوبات این نشست بود.

تاکید گردشگری ایران و روسیه بر اجرایی کردن سند برنامه اقدام مشترک

در این نشست، شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: برای عملیاتی کردن همکاری‌ها گروهی از بخش خصوصی ایران و مسکو و چچن می‌توانند جلسات رو در رو را برگزار کنند. از طرف ایران مدیرکل گردشگری خارجی این گروه از فعالان بخش خصوصی را معرفی می‌کند. رایزن فرهنگی ما نیز می‌تواند ارتباط بین آژانس‌های ایرانی و روسی را برقرار کند. درباره اضافه شدن تعداد پروازها نیز درخواست این هیأت را به صورت شفاهی به سازمان هواپیمایی منتقل می‌کنیم. پیشنهاد برگزاری هفته‌های فرهنگی بین شهرهای ایران و روسیه خوب است و از آن استقبال می‌کنیم.

وی افزود: درباره همکاری‌هایی مثل تشریک تجربیات گردشگری به صورت دیجیتال در حوزه پلتفرم‌ها و نظایر آن و نشان دادن تبلیغات VR کمک‌های لازم انجام می‌شود. مرتبط شدن دو بخش گردشگری ایران و روسیه شاید زمینه ساز بسیاری از توفیقاتی است که در آینده به وجود می‌آید به خصوص جوانان زیادی که در ایران به این حوزه وارد شده اند و حتماً در روسیه هم هست.

وی با دعوت از این هیأت برای شرکت در نمایشگاه گردشگری بهمن ماه ایران گفت: در این نمایشگاه امکان معرفی کشور روسیه را دارید و می‌توانید با بخش خصوصی ایران نیز مذاکره کنید. همچنین درخواست عملیاتی شدن لغو روادید را پیگیری می‌کنیم البته پیگیری شما هم در اجرایی شدن آن می‌تواند کمک کننده باشد.

شالبافیان بیان کرد: از آبان ماه سال گذشته که صدور مجدد روادید گردشگری در دستور کار دولت قرار گرفت تورهای آشناسازی متعددی را از کشور روسیه میزبانی کردیم. آخرین مورد در دو هفته گذشته بود که ۱۹ مدیر و کارشناس آژانس‌های مسافرتی روسیه شهرهای تهران اصفهان شیراز و کاشان را بازدید کردند. تنوع جاذبه‌های گردشگری از جمله جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و طبیعی و اقلیم متفاوتی که در سراسر ایران است این جذابیت را برای گردشگران روس فراهم کرده است. در برخی از حوزه‌ها مثل گردشگری سلامت نیز به خصوص در سال گشته شاهد مراجعه بیماران روس بوده ایم. بازار گردشگری حلال نیز مورد توجه گردشگران مسلمان هست. به نظرم اگر معرفی خوبی از ظرفیت‌های گردشگری ایران در روسیه انجام شود در این مقطع ایران می‌تواند میزبان گردشگران روس باشد. سرمایه گذاران روس به خصوص در حوزه اقامت و سایر تأسیسات گردشگری می‌توانند در ایران سرمایه گذاری کرده و از بازار گردشگری ایران بهره مند شوند. ما فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی را شناسایی کرده ایم که در اختیارتان قرار داده می‌شود فعالیت‌های متنوع گردشگری به خصوص سرمایه گذاری در مناطق کویری و جنگلی و آبی فرصت‌های خوبی است که امکان ورود سرمایه گذاران روس را فراهم می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: