۱۸:۴۶ - ۲۸ آبان ۱۳۹۷

یک متخصص اطفال گفت: بسیاری از زنانی که تازه مادر شده‌اند، نگران هستند که شاید شیر کمی در سینه‌هایشان دارند.

علی محتشمی متخصص اطفال گفت: شیر دادن به نوزاد مهمترین کاری است که برای افزایش تولید شیر در سینه‌ها می‌توان انجام داد؛ نیاز نیست بر اساس یک برنامه بسیار دقیق و غیرقابل انعطاف عمل کنید، هرگاه نوزاد با رفتار‌های خود، نشان می‌دهد که واقعا گرسنه است به او شیر بدهید.

این متخصص اطفال با اشاره به اینکه مادران برای افزایش شیر خود نباید نگرانی به خود راه دهند، بیان کرد: بسیاری از زنانی که تازه مادر شده‌اند، نگران هستند که شاید شیر کمی در سینه‌هایشان دارند، درحالی‌که هرگز جایی برای نگرانی نیست؛ تا زمانی که نوزاد رفتار طبیعی از خود بروز می‌دهد، فعال است، خوب می‌خورد و پوشکش را خیس می‌کند، همه چیز مرتب است و جایی برای نگرانی نیست.

لزوم استراحت باکیفیت برای مادران شیرده

محتشمی ادامه داد: شک نداشته باشید نداشتن خواب کافی تأثیر منفی بر کیفیت فرآیند تولید شیر خواهد گذاشت؛ استرس را از خودتان دور کرده و کمترین توجهی به آنها نداشته باشید،‌ شاید استرس تأثیری بر فرآیند تولید شیر در بدن نداشته باشد، اما قطعا این حالت روانی به وارد شدن شیر به مجاری مخصوص سینه‌ها لطمه زده و در نتیجه نوزاد باید برای خوردن شیر تلاشی بیشتر داشته باشد پس همیشه از خود مراقبت کنید.

چه میزان آب برای مادران شیرده ضروری است؟

وی افزود: کم آبی به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است، اگر بدنتان کم آب باشد مقداری کمتر شیر تولید می‌کند و قطعا این چیزی نیست که شما به عنوان یک مادر تازه کار بخواهید با آن روبرو شوید؛ وقتی با نوزاد بازی می‌کنید و مشغول نگهداری از او هستید، ممکن است  بدون آنکه خودتان متوجه شوید برای دقایق طولانی دچار کم آبی و تشنگی شدید شوید.

این متخصص اطفال تشریح کرد: توصیه می‌شود همواره یک بطری آب در نزدیکی‌تان قرار دهید تا بدون نیاز به دور شدن از نوزاد، هرازگاهی نیاز آبی بدنتان را تأمین کنید، همچنین سعی کنید بیشتر از غذا‌هایی که آب زیادی دارند،‌استفاده کنید.

محتشمی یادآوری کرد: ماساژ دادن سینه‌ها به افزایش میزان شیر تولید شده در آن‌ها کمک می‌کند؛ این کار محتوای چربی شیر را  بیشتر کرده و در نتیجه نوزاد شیری زیاد و باکیفیت در اختیار خواهد داشت، برای این‌کار وقتی نوزاد از یکی از سینه‌ها شیر می‌خورد، سینه دیگرتان را به آرامی ماساژ دهید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: