۰۸:۱۶ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

محققان دانشگاه اکستر انگلیس با بررسی 50 مورد از پستانداران دریایی بی جان که در سواحل اقیانوس یافت شدند و متعلق به 10 گونه مختلف از دلفین ها، سیل ها و وال ها بودند، متوجه شدند که در بدن تمام این جانوران، ذرات میکروپلاستیک وجود دارد.

به گزارش مدنیوز به نقل از  پایگاه خبری ساینس دیلی، بیشترین میزان فیبرهای میکروپلاستیک یافت شده در بدن این جانوران شامل الیاف لباس، تورهای ماهیگیری و مسواک است. ذرات پلاستیکی یافت شده در بدن یک چهارم از این جانوران متعلق به بسته بندی مواد غذایی و بطری های پلاستیکی است.
از آنجا که مقادیر میکروپلاستیک یافت شده در بدن جانوران دریایی اندک است، محققان معتقدند بخش عمده این ذرات از سیستم گوارش جانوران عبور کرده و دفع می شود. اما این امر به معنای بی ضرر بودن آلودگی پلاستیک برای جانوران دریایی نیست.
بر اساس این تحقیقات چندعامل در مرگ پستانداران ساحلی موثر بوده است. در بدن آن دسته از جانوران که در اثر بیماری های عفونی جان خود را از دست دادند، مقادیر بیشتری از میکروپلاستیک یافت شده و می توان نتیجه گرفت میکروپلاستیک می تواند سیستم ایمنی جانوران را تضعیف کند. اما به اعتقاد محققان برای تایید وجود چنین ارتباطی، انجام تحقیقات بیشتر ضروری است.
پستانداران دریایی معمولا عمری دراز دارند و مدت زیادی را در محیط دریا زندگی می کنند، همچنین اغلب این جانوران در سطوح بالای زنجیره غذایی قرار دارند و به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای بررسی آثار آلودگی های ساخته دست بشر بر محیط زیست دریا محسوب می شوند.
به گفته محققان، تحقیقات انجام گرفته در رابطه با آلودگی میکروپلاستیک هنوز در مراحل اولیه است و درک صحیحی از این آلاینده فراگیر وجود ندارد. به همین علت مشخص نیست که وجود میکروپلاستیک در بدن جانوران دریایی چه پیامدهایی برای سلامت آن ها دارد و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: