۱۱:۱۶ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر را به صورت تقریبی 2139 کیلومترمربع، عنوان و تصریح کرد: حجم آب موجود در دریاچه هم اکنون 1.73 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته 630 میلیون مترمکعب و نسبت به اول مهرماه امسال 680 میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

به گزارش مدنیوز، کیومرث دانشجو در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: میزان بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری 215.3 میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت به ترتیب رشد قابل توجه 152 و 55 درصدی را نشان می‌دهد و تراز دریاچه ارومیه در حال حاضر با افزایش 32 سانتیمتری نسبت به روزهای مشابه سال گذشته و افزایش 35 سانتیمتری نسبت به اول مهرماه امسال به میزان 1270.62 متر رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، افزایش 52.5 درصدی ذخایر سدهای آذربایجان‌غربی را از نتایج مثبت بارندگی‌های اخیر در استان ذکر کرد و گفت: در حال حاضر با افزایش 384.5 میلیون مترمکعبی ذخایر ۱۳ سد مخزنی استان طی سال آبی جاری، ذخیره آب این سدها در مجموع یک میلیارد و 117.5 میلیون متر مکعب بوده که بیشترین ذخیره سازی در سدهای بوکان با 422 میلیون مترمکعب، شهرچای با 111 میلیون مترکعب و آغ چای با 201 میلیون مترمکعب اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها در این استان 127.8 درصد نسبت به سال آبی گذشته رشد داشته است، تصریح کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به میزان 213.7 میلی‌متر بارندگی در آذربایجان‌غربی اتفاق افتاده که در سال آبی گذشته این رقم در مدت مشابه 93.8 میلی‌متر گزارش شده بود. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه میزان بارندگی مدت زمان مشابه سال آبی سطح استان در بلندمدت 130.6 میلی‌متر بوده است، اضافه کرد: میزان بارندگی‌های سال آبی جاری 63.7 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه بلندمدت نشان می‌دهد.

دانشجو با بیان اینکه 3 حوضه آبریز ارس، دریاچه ارومیه و زاب در آذربایجان‌غربی قرار گرفته‌اند، افزود: بیشترین بارش‌ها در حوضه‌های آبریز زاب با 494.2 میلی‌متر و دریاچه ارومیه با 215.3 میلی‌متر بوده است.

پیش از این مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفته، نزدیک به 50 درصد وسعت دریاچه ارومیه آب دارد.

فرهاد سرخوش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در تراز اکولوژیکی 4200 تا 4400 کیلومتر مربع خواهد بود، تصریح کرد: مابقی وسعت دریاچه که امکان زیرآب رفتن ندارد با کشت درختچه ها و مالچ پاشی پوشش داده می‌شود تا ریزگردها تثبیت شود.

وی با بیان اینکه وسعت دریاچه از میزان پیش بینی شده در تراز اکولوژیک فراتر نمی‌رود و برنامه‌های تثبیت و احیا بر اساس این میزان در ستاد احیا انجام می‌شود ادامه داد: اطراف دریاچه ارومیه طی سالهای گذشته و در اثر سیلاب دچار شیب منفی شده که برای افزایش وسعت پیش‌بینی شده دریاچه از 4200 تا 4400 کیلومتر مربع در تراز اکولوژیکی، باید تراز آب نیز افزایش یابد تا بتواند شیب منفی نیز زیر پوشش آب برود و افزایش وسعت را شاهد باشیم.

سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه دیگر نمی‌خشکد افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده و نمونه برداری ها از دریاچه ارومیه نشان می‌دهد  6 تا 28 سانتی متر برخی نقاط حاشیه دریاچه ارومیه عمیق تر شده است.

وی با تاکید بر اینکه هرچه دریاچه عمق یابد از خشکی فاصله می‌گیرد گفت: طی سالهای گذشته به دلیل رسوب گذاری نمک امکان عمیق تر شدن دریاچه نبود که با ورود آب شیرین به پیکره این تخته سنگ‌های نمکی حل شده و دریاچه عمیق تر شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.61 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 سانتی متر افزایش داشته است. وسعت فعلی دریاچه ارومیه 2127.77 کیلومترمربع است؛ وسعت دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 368 کیلومتر مربع افزایش داشته است.

سرخوش با بیان اینکه حجم آب فعلی موجود در دریاچه ارومیه یک میلیارد و 710 میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: حجم آب دریاچه ارومیه سال گذشته 1میلیارد با 100میلیون متر مکعب بود که نسبت به سال گذشته  610 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: