۱۱:۰۶ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
رئیس اورژانس اجتماعی بهزیستی:

رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: میزان مستمری مددجویان بهزیستی در بهترین حالت هم به اندازه درآمد کودکان کار نیست تا بتوان از حضور آنها در خیابان ها جلوگیری کرد و به تحصیل آنها کمک کرد.

به گزارش مدنیوز، رضا جعفری اظهار  کرد: هنگامی که کودکان کار و خیابان روزانه به طور متوسط 50 تا 100 هزار تومان درآمد دارند حمایت مالی فعلی که بهزیستی یا سازمان های مشابه از خانواده آنها می کنند نمی تواند جایگزین کار آنها در خیابان شود و نمی توان این کودکان را کار کردن منع کرد و به سر کلاس درس برد.
وی افزود: متاسفانه مشکل کودکان کار و خیابان در شهرهای بزرگ وجود دارد. نگاه بهزیستی به این کودکان، نگاه حمایتی است؛ بهزیستی با برخورد سلبی، جمع آوری و برخورد بولدوزری با کودکان کار و خیابان مخالف است و آن را قبول ندارد.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: اگر کودکان کار و خیابان از خیابان ها جمع شوند، مشکلات و آسیب های کودکان کار و خیابان، زیرپوستی می شود و خطرات جدی تری زندگی آنها را تهدید می کند.
جعفری گفت: برخوردهای تحقیر آمیز با کودکان (مانند خوراندن گُل به آنان) موجب می شود که در دل این کودکان واهمه بیفتند به جای حضور در خیابان ها دچار آسیب های زیرپوستی شوند.
وی تاکید کرد: مادام که مشکلات عدیده ای مانند اقتصاد ضعیف، خشونت، فرار از خانه یا از هم گسیختگی خانواده در جامعه وجود دارد، کودکان در خیابان ها حضور پیدا می کنند و آسیب در خیابان ها وجود دارد.
وی افزود: برخی خرده فرهنگ ها نیز حضور کودک در خیابان را ترغیب می کنند، کمک مستقیم مردم به این کودکان نیز یکی از دلایل ترغیب کننده حضور کودکان در خیابانها است.
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: کودکان کار و خیابان عمدتا حاشیه نشین و مهاجر هستند، قبلا کودکان کار اغلب از اتباع بیگانه بودند اما اکنون خانواده های ایرانی نیز با بروز مشکلاتی مانند خشکسالی در نواحی مرزی ناگزیر به مهاجرت به کلانشهرها می شوند و با توجه به وضعیت اقتصادی و تحصیلی این خانواده ها نمی توانند مشاغل سالم داشته باشند.
جعفری خاطرنشان کرد: 50 درصد کودکان کار و خیابان در کشور و 70 درصد کودکان کار و خیابان در تهران از اتباع بیگانه هستند.
وی یادآور شد: هفته گذشته با معاون اول دادستان کشور جلسه ای درباره ساماندهی کودکان کار و خیابان و مسئولیت سازمان ها در برابر آنان داشتیم و این موضوع با همکاری بهزیستی و قوه قضاییه در حال بررسی است.
به گفته جعفری، در حال حاضر بیش از 11 هزار کودک کار و خیابان از طریق 81 مرکز تحت نظر بهزیستی در دو بخش شبانه روزی و روزانه از انواع خدمات حمایتی، آموزشی، بهداشتی و درمانی، حرفه آموزی و فرهنگی و هنری استفاده می‌کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: