۰۰:۱۰ - ۰۳ آذر ۱۳۹۸
همه چیز درمورد بوتاکس:

تزریق بوتاکس بهترین روش برای پر کردن چروک های عمیق پوستی است و تاثیر بسیار زیادی هم در این راستا دارد. شایعات و اطلاعات عمومی زیادی در مورد تزریق بوتاکس وجود دارد که می توانید از این و آن بشنوید، اما چند درصد این صحبت ها واقعیت دارند؟

تزریق بوتاکس

به گزارش مد نیوز : تزریق بوتاکس معروفترین درمان زیبایی برای برطرف کردن چین و چروک و جوانسازی پوست است. تقریبا هیچ خانمی را پیدا نمی کنید که اسم بوتاکس را نشنیده باشد و بیش از پنجاه درصد خانم های بالای سی سال برای یکبار هم که شده به تزریق آن فکر کرده اند.

تزریق بوتاکس بهترین روش برای پر کردن چروک های عمیق پوستی است و تاثیر بسیار زیادی هم در این راستا دارد. شایعات و اطلاعات عمومی زیادی در مورد تزریق بوتاکس وجود دارد که می توانید از این و آن بشنوید، اما چند درصد این صحبت ها واقعیت دارند؟

در این مقاله قصد داریم تا بیشتر در مورد تزریق بوتاکس با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی دراین‌باره به شما عزیزان بدهیم. با مجله مطب کالا همراه باشید.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس نام ماده ای است که مشتق از سم بوتولونیوم است. سم بوتولونیوم یکی از سموم طبیعی است که اتفاقاً یکی از قوی ترین  مهلک ترین آنها هم هست. خاصیت اصلی بوتولونیوم و متعاقباً بوتاکس فلج کردن موقتی عضلات زیرپوست صورت است. حال این فلج کردن چگونه می تواند موجب جوانسازی پوست و رفع چین و چروک شود؟

پاسخ این است که بسیاری از چین و چروک های عمیق پوست به خاطر حرکات عضلات صورت و فشار آوردن آنها به پوست اطرافشان است. مثلا چروک های پیشانی را در نظر بگیرید.

پیشانی به طور معمول صاف است و هیچ چروکی ندارد اما هرگونه چینی که روی پوست پیشانی می افتد حاصل بالا بردن ابرو است که پوست پیشانی را جمع کرده و آن را چین می اندازد. در اینجاست که خاصیت فلج کنندگی بوتاکس اهمیت خود را نشان می دهد.

تزریق بوتاکس باعث می شود که در سیستم انتقال عصبی عضلات ابرو اختلالی به وجود بیاید و عملاً به صورت موقتی فلج شوند. این فلج موقتی باعث می شود تا حرکت ابروها نتواند هیچ تاثیری روی پوست داشته باشد و چنین چروک هایی دیگر شکل نمیگیرند.

علاوه بر آن چروک های حاصل از این جمع شدن ها با خود مایع بوتاکس پر شده و صاف می شوند.

چقدر با بوتاکس، مزایا و خطرات آن آشنایی دارید؟

آیا بوتاکس صورت را خشک می کند؟

خیلی ها معتقدند که با تزریق بوتکس عضلات صورت دیگر تکان نمی خورند و صورت فرد مانند مجسمه ای بی حرکت و بدون برونریزی احساسی می شود.

باید بگوییم این حرف تا حدی درست است. بوتاکس به هر صورت بر اساس فلج کردن عضلات صورت کار می کند و این یعنی محدود کردن یا حتی توقف کامل حرکات آنها. ممکن است شما هم با خیلی از خانمها که سابقه تزریق بوتاکس داشته اند مواجه شده باشید و دیده باشید که نمی توانند ابروها یا سایر عضلات تحت تاثیر را به درستی حرکت دهند.

هرچند چنانچه تزریق بوتاکس به خوبی و در دُز صحیح انجام شود، این محدودیت حرکت بسیار کاهش پیدا می کند و فقط تا حدی عضلات صورت و حرکاتشان را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

همانطور که گقتیم بوتاکس نام تجاری یکی از مشتقات سم بوتولونیوم است و این سم به خودی خود بسیار خطرناک است. اما مایع بوتاکس به قدری رقیق شده که تنها بخش ناچیزی از سم را درون خود جای داده است.

اگر به یک مرکز معتبر مراجعه کنید، پزشک درمانگر سعی می کند دُز مناسب و ایمنی از بوتاکس را به صورت شما تزریق کند. در غیر اینصورت ازدیاد بوتولونیوم در بدن می تواند موجب بروز خطرات جدی هم بشود. اما در عموم موارد نیازی نیست تا نگران ایمنی تزریق بوتاکس باشید.

بوتاکس چقدر دوام می آورد؟

اگر شنیده اید یا فکر می کنید که بوتاکس تاثیر دائمی و مادام العمر دارد کاملاً در اشتباهید. بوتاکس، هر تعداد شات هم که تزریق کرده باشید( که البته باید کم باشد) هرگز تاثیر دائمی ندارد. طول دوام بوتاکس به طور معمول حدود 3 تا 4 ماه است که در بعضی موارد می تواند به 6 ماه هم برسد. اما هرگز بیشتر از آن نیست. به همین دلیل بعد از حدود 6 ماه در صورت علاقه باید تزریق مجدد کنید. سرعت از بین رفتن تاثیر بوتاکس در هر فرد با دیگری فرق می کند.

چقدر با بوتاکس، مزایا و خطرات آن آشنایی دارید؟

کارهایی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام داد

بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید تا جای ممکن به مکان تحت درمان دست نزنید و به آن فشاری وارد نکنید. چراکه زمان می برد تا مایع تزریق شده در بافت پوست جا بیفتد. یادتان باشد که بوتاکس اگر به درستی در پوست جا نگرفته باشد می تواند حرکت کند و این آخرین چیزی است که شما می خواهید.

تا 12 الی 24 ساعت بعد از تزریق به آن دست نزنید، روی صورت نخوابید و ترجیحاً حمام نکنید.

عوارض بوتاکس

رایج ترین عوارض عمومی بوتاکس شامل قرمزی ناحیه تحت درمان، کبودی، ورم موقت، درد ناحیه تحت درمان و البته سردرد می شود. توصیه می شود تا چند روز بعد از تزریق از داروهای مسکن برای آرام کردن سردرد و درد خود بوتاکس استفاده کنید.

بهترین مارک های بوتاکس

بوتاکس مارک ها و برند های مختلفی دارد. از برندهای خارجی گرفته تا برند های داخلی. رایجترین برندها و مارکهای بوتاکس مورد تزریق در ایران که البته کیفیت های خوبی هم دارند عبارتند از :

  • برند های خارجی : دیسپورت و لینوریز
  • برند داخلی : مسپورت

چقدر با بوتاکس، مزایا و خطرات آن آشنایی دارید؟

قیمت بوتاکس

قیمت بوتاکس بسته به شهری که در آن هستید، مارک بوتاکس مورد استفاده، ناحیه اقتصادی که مطب پزشک در آن قرار دارد، تعرفه خود مرکز زیبایی و البته تعداد شات تزریق شده متفاوت است. پیش از شروع درمان حتماً در مورد قیمت نهایی آن از پزشک سوال بپرسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: