۰۱:۲۹ - ۲۳ آبان ۱۳۹۸
سرماخوردگی چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرماخوردگی تقریبا به اندازه خود آن رایج هستند. اما چند درصد وکدامیک از آنها تاثیرگذارند؟ هیچ چیز به غیر از یکسری راهکارهای درمانی مشخص نمی توانند در درمان سرماخوردگی موثر باشند.

درمان سرماخوردگی

به گزارش مدنیوز: روش های درمان سرماخوردگی تقریبا به اندازه خود آن رایج هستند. اما چند درصد وکدامیک از آنها تاثیرگذارند؟ هیچ چیز به غیر از یکسری راهکارهای درمانی مشخص نمی توانند در درمان سرماخوردگی موثر باشند. در این مقاله قصد داریم  تا بهترین و بدترین روش های درمان سرماخوردگی را به شما معرفی کنیم.

روش های موثر در درمان سرماخوردگی

اگر سرما بخورید می توانید انتظار داشته باشید که برای یک یا دو هفته مریض بمانید. اما به معنی آن نیست که در تمام طول این دوهفته حالتان بد و نامساعد است. در کنار داشتن استراحت کافی، روش های زیر می توانند به شما در درمان سرماخوردگی کمک کنند:

  • مایعات بنوشید. آب، آبمیوه، آب لیمو عسل گرم یا سرد می توانند به دفع ویروس کمک کنند و از خشکی بدن جلوگیری نمایند. اما نوشیدن الکل و قهوه و نوشابه کافئین دارد در دوره سرماخوردگی ممنوع است.
  • استراحت کنید.
  • گلو دردتان را تسکین دهید. غرغره کردن آب نمک می تواند موقتا گلودرد شما را آرام کند. یادتان باشد که کودکان زیر 6 سال نمی توانند غرغره کنند. پس از آنها چنین درخواستی نکنید چراکه ممکن است خطرناک باشد.

همچنین می توانید از تکه های یخ، اسپری گلو و غیره هم استفاده کنید.

  • درد را آرام کنید. برای کودکان زیر 6 سال تنها از استمینوفن استفاده کنید. اما برای کودکان بالای 6 سال می توانید هم از استمینوفن و هم از ایبوپروفن استفاده نمایید. از پزشک کودک خود بپرسید که دز متناسب با سن و وزن فرزند شما چقدر است؟ برای تسکین درد بزرگسالان می توانند از داروهای استمینوفن، ایبوپروفن یا آسپیرین استفاده کنند.

در هنگام دادن آسپیرین به کودکان و نوجوانان احتیاط را رعایت کنید. یادتان باشد که مصرف آسپیرین تنها برای کودکان بالایی 3 سال مجاز است و کودکان و نوجوانانی که آبله مرغان دارند هرگز نباید آسپیرین مصرف کنند. این امر به خاطر آن است که آسپیرین به سندروم ری ارتباط دارد. سندرومی نادر اما برای کودکان بسیار جدی و حتی کشنده.

  • مایعات گرم بنوشید. این درمانی است که در خیلی از فرهنگ ها هم رایج است. تلاش کنید تا جای ممکن مایعات گرم مانند سوپ مرغ، چای یا جوشانده بنوشید تا هم از خشک شدن آب بدن جلوگیری کنید و هم جریان ترشح ماده مخاطی را افزایش دهید.

روش های موثر و بی تاثیر برای درمان سرماخوردگی

  • هوای خانه را مرطوب کنید. یک دستگاه بخور خانگی می تواند به افزایش رطوبت هوا کمک کند. سعی کنید هر روز آب تازه داخل دستگاه بریزید.
  • استفاده از داروهای آزاد ضد سرماخوردگی و سرفه. برای بزرگسالان و کودکان بالای 5 سال داروهای ضد گرفتگی بینی و سینه، آنتی هیستامین ها و مسکن ها می توانند در تسکین برخی از علائم مشکل گشا باشند.هرچند که از سرماخوردگی جلوگیری نمی کنند یا طول آن را کاهش نمی دهند. علاوه براینکه هرکدام عوارض جانبی خاص خودشان را دارند.

متخصصان توصیه می کنند این داروها مورد مصرف کودکان قرار نگیرند. به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد یا نادرست از این داروهای می تواند آسیب های جدی به شما وارد کند. قبل از دادن هر دزی از این داروها به فرزندتان حتما با پزشک او مشورت کنید.

داروها را تنها به آن روشی که پزشک در نسخه نوشته است مصرف کنید. برخی از روش های دارودرمانی پیشنهادی هستند که ترکیبی اند. مثلا ترکیبی هستند از داروهای مسکن و بادبر. پس قبل از مصرف هردارویی حتما نوشته های روی برگه اش را مطالعه کنید تا بدانید که مصرف چه مقدار از آن بیش از حد توصیف می شود.

روش های موثر و بی تاثیر برای درمان سرماخوردگی

روش های بی اثر برای درمان سرماخوردگی

اگر برای درمان سرماخوردگی از هرکس بخواهید روشی را به شما معرفی کند، با تعداد بی شماری روشهای متفاوت و بعضا عجیب و غریب روبه‌رو می شوید. واقعیت آن است که فهرست روش های بی اثر برای درمان سرماخوردگی بسیار بلند و بالا است. اما رایج ترین روش های کاملا بی اثر برای درمان سرماخوردگی عبارتند از:

  • مصرف داروهای آنتی بیوتیک. آنتی بیوتیک ها به باکتری ها حمله می کنند اما هیچ تاثیری روی ویروس سرماخوردگی نمی گذارند. از پزشک نخواهید که برای درمان سرماخوردگی تان آنتی بیوتیک بنویسد، همچنین سعی نکنید از داروهای آنتی بیوتیکی که از قبل در خانه دارید استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها هیچ کمکی به تسریع روند بهبودی شما نخواهند داشت. استفاده نامناسب از داروهای آنتی بیوتیک می تواند نتیجه معکوس داده و فعالیت باکتری که دارو بر علیه او وارد بدن شده است را تقویت کند.
  • استفاده از داروهای آزاد ضد سرفه و سرماخوردگی برای بچه های کم سن و سال. داروهای آزادی که برای درمان سرماخوردگی وسرفه مورد استفاده قرار می گیرند می توانند موجب بروز عوارضی وحشتناک در کودکان شوند. پیش از دادن هرگونه دارو به فرزندتان حتما با پزشک او مشورت کنید.

روش های موثر و بی تاثیر برای درمان سرماخوردگی

منبع مقاله

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: