۱۸:۵۲ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸
مشکلات دندان را جدی بگیرید:

مشکلات دندان همیشه به آن چندتایی که هرکس می شناسد ختم نمی شود. برای اینکه شناخت بهتری از دندانتان داشته باشید بهتر است کمی با مشکلاتی که ممکن است برای دندان پیش بیایند آشنا باشید. در اینصورت بهتر می توانید از این گوهرهای سنگی گرانبهایتان محافظت کنید.

به گزارش مدنیوز: همگی می دانیم که مشکلات دندان بدترین نوع مشکلات مربوط به سلامتی هستند. درد دندان یکی از طاقت فرساترین درد هاست. اما مشکلات دندان همیشه به آن چندتایی که هرکس می شناسد ختم نمی شود. برای اینکه شناخت بهتری از دندانتان داشته باشید بهتر است کمی با مشکلاتی که ممکن است برای دندان پیش بیایند آشنا باشید. در اینصورت بهتر می توانید از این گوهرهای سنگی گرانبهایتان محافظت کنید.

  1. دندان درد

فرض کنید که قرار ملاقات با دندانپزشک را تنظیم کرده اید و نمی توانید به موقع برسید. در همین حین نمی توانید دهانتان را با آب گرم شستشو دهید، نخ دندان بکشید یا تکه های غذای گیر کرده در میان دندان را بیرون بکشید یا قرص مسکن بخورید. چنانچه متوجه ورم یا برآمدگی دور دندان شدید، یا با این وجود تب هم دارید این می تواند نشانه ای بر ابتلا به آبسه دندان یا یک مشکل جدی تر باشد. اگر دچار دندان درد یا آبسه شدید هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. چراکه ممکن است به استفاده از آنتی بیوتیک ها و درمان های دیگر نیاز داشته باشید.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. زردی دندان

دنادن شما مانند لباس های شماست : اگر به درستی با آنها برخورد کرده و به خوبی شستشویشان دهید هرگز جرم نگرفته و  زرد نمی شوند. غذا، دارو و دخانیات و برخی از تروماها، عواملی هستند که می توانند دندان های شما را زرد کنند. برای سفید کردن دندان سه راه پیش روی شما وجود دارد: دندانپزشک می تواند از مواد سفید کننده و نور مخصوص استفاده کند. یا می توانید در خانه با استفاده از نوار پلاستیکی مخصوص یا ژل مخصوصی که از پزشک یا دروخانه می گیرید اینکار را انجام دهید. و ساده ترین گزینه پیش روی شما استفاده از خمیردندان های مرغوب با خاصیت سفید کنندگی است.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. حفره دندان

وجود این حفره های ریز موجود روی دندان اصلا خبر خوبی نیست. این حفره ها زمانی در داخل دندان ایحاد می شوند که یک باکتری به نام پلاک در بافت دندان به وجود می آید و آهسته آهسته شروع به تخریب دندان از داخل می نماید. در نتیجه فعالیت این باکتری بزرگسالان همچنین ممکن است دچار پوسیدگی دندان و از بین رفتن مینای دندان شوند. برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی همواره باید دندانهایتان را مسواک بزنید. حداقل روزی دوبار. حتما هم از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده نمایید. مصرف تنقلات غیربهداشتی را کم کنید و مرتبا برای چک آپ به پزشک مراجعه نمایید.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. شکستگی دندان

شکستگی دندان اولین آسیبی است که می تواند به دندان وارد شود. تصادف یا ضربه شدید می تواند موجب شکستگی دندان شود. گاهی اوقات اتفاقات غیردراماتیک تری مانند جویدن پاپکورن هم می تواند دندان را بشکند. پزشک ممکن است برای پوشاندن شکستگی دندان، البته اگر خیلی واضح و مشخص باشد، پرکردن و روکش کردن آن را به شما پیشنهاد دهد.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. دندان گیر کرده

دندان بزرگسالی که به درستی بیرون نمی آید گیرکرده محسوب می شود. گاهی اوقات این دندان کاملا در لثه باقی می ماند،  گاهی اوقات هم بخشی از آن بیرون می زند. این اتفاق بیشتر زمانی مشکل ساز است که دندان گیر کرده به دندان های دیگر، استخوان فک یا بافت های نرم فشار می آورد. چناجه دندان گیرکرده در لثه شما را آزار نمی دهد دندانپزشک ممکن است توصیه کند که به آن کاری نداشته باشید. اما اگر این دندان درد دارد یا ممکن است در آینده موجب بروز مشکل شود دندانپزشک با جراحی آن را بیرون می کشد.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. حساسیت دندان به سرما

بستی باید طعم لذیذی داشته باشد اما نباید وقتی به دندان هایتان می خورد باعث لزریدن شما از سرما شود. اگر چنین اتفاقی معمولا برای شما می افتد اولین گام این است که علت آن را بفهمید. چنین اتفاقی معمولا به خاطر حفره دندان یا وجود داشتن کرم در مینای دندان، بیماری های لثه، ترک دندان  یا ریشه های فاسد دندان رخ می دهد. زمانی که دندانپزشک علت اصلی این اتفاق را کشف کرد احتمالا باید دندانتان را پر کنید یا کانالش را عصبکشی نمایید. همچنین شاید به درمان لثه ها و جایگزین کردن بافت های از دست رفته در ریشه نیز نیاز داشته باشید. شاید هم تنها استفاده کردن از خمیردندان های بی حس کننده یا ژل فلوراید مشکل شما را حل کند.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. دندان های زیاد یا هایپردونتیا

چندتا دندان در دهان شما وجود دارد؟ اگر شما هم مثل خیلی از دیگرن باشید احتمالا 20 دندان شیری داشته اید و اکنون 32 دندان در دهان خود دارید. هایپردونتیا یا زیاد بودن دندان اتفاق نادری است اما برخی از مردم دندان های اضافه دارند. افرادی که به این مشکل دچار هستند معمولا مشکلات دیگری مانند سندروم باغبان یا شکاف کام نیز دارند. درمان این عارضه تنها از طریق بیرون کشیدن دندان های اضافی و ارتوندسی بعد از آن برای دندان های باقی مانده صورت می گیرد.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. دندان های کج

اورتودنسی فقط برای کودکان نیست. همچنین صاف کردن دندان ها و قراردادنشان در ردیف های منظم تنها برای زیباتر کردن لبخند شما نیست. ارتودنسی می تواند بخشی کلیدی برای بهبود کلی وضعیت سلامت دندان شما باشد.  

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. فاصله بین دندان

ممکن است با خود فکر کنید فاصله داشتن دندان های جلویی شما موردی ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند. افراد مشهوری در هستند که دندان های جلوییشان با هم فاصله دارند و هیچ مشکلی هم با آن ندارند. اما به هرصورت اگر بخواهید آنها را درست کنید روش درمانی پیش روی شما می تواند شامل ارتودنسی، جراحی  و به هم بستن آنها برای نزدیک تر کردنشان به هم باشد.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

  1. مشکلات لثه

آیا لثه های شما به آسانی دچار خونریزی می شوند؟ یا حساس و ظریفند؟ آیا متوجه آن شده اید که لثه هایتان دارند از دندان ها دور می شوند؟ در چنین وضعیت هایی دچار مشکلات لثه هستید. وجود باکتری پلاک در زیر خطوط لثه می تواند موجب بروز این مشکلات گردد. چنانچه هرچه سریعتر این مشکلات را درمان نکنید در آینده ممکن است موجب بروز پوکی استخوان یا افتادن دندان شوند. برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات لثه سعی کنید هر روز دهان و دندانهایتان را با مسواک، مایع فلوراید و شستشو دهنده های دیگر دهانی تمیز کنید و مرتبا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

10 مورد از رایج ترین مشکلات دندان

منبع مقاله

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: