۱۸:۰۲ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸
به گزارش مدنیوز چشم هرکس ممکن است مشکلی داشته باشد که فرد از آن آگاه نیست:

مشکلات چشمی معمولا علائم کم و نامشخصی دارند و تا وقتی که شدید نشده باشند خودشان را نشان نمی دهد. به همین دلیل بهتر است مرتبا بینایی سنجی کنید تا در صورت وجود مشکل سریعا متوجه آن شده و درمانش نمایید.

مشکلات چشم

مشکلات چشم: تقریبا همه مردم در برهه ای از زندگیشان به مشکلات چشمی دچار شده اند. برخی از از این مشکلات جزئی بوده و خود به خود برطرف می شوند و برخی دیگر به کمک متخصص نیاز دارند.

به گزارش مدنیوز : مشکلات چشمی معمولا علائم کم و نامشخصی دارند و تا وقتی که شدید نشده باشند خودشان را نشان نمی دهد. به همین دلیل بهتر است مرتبا بینایی سنجی کنید تا در صورت وجود مشکل سریعا متوجه آن شده و درمانش نمایید.

در این مطلب سعی می کنیم تا رایجترین عارضه ها، بیماری ها و مشکلات چشم را به شما معرفی کنیم.

خستگی چشم

خستگی چشم ناشی از کارکشیدن بیش از حد از چشم است. چنانچه دچار خستگی چشم شدید مدتی به چشمهایتان استراحت دهید تا بهتر شوند. اما اگر خستگی چشم بعد از استراحت برای مدتی طولانی همچنان باقی بود، باید برای چک‌آپ به چشم پزشک مراجعه نمایید.

قرمزی چشم

قرمزی چشم مال زمانی است که رگهای چشم ملتهب و یا  عفونی می شوند. البته خستگی چشم، کم خوابی و حساسیت هم می توانند موجب بروز آن شوند. اگر دلیل قرمزی چشمتان تصادف یا آسیب است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شب کوری

آیا دیدن اشیاء، رانندگی، یا پیدا کردن مسیرتان در تاریکی برایتان دشوار است؟ اینها علائم داشتن بیماری شب کوری است. شب کوری به تنهایی یک بیماری نیست بلکه در حقیقت نشانه بیماری های چشمی دیگری مانند نزدیک بینی، آب مروارید، قرنیه مخروطی یا کمبود ویتامین A است. این بیماری درمان پذیر است.

تنبلی چشم

تنبلی چشم زمانی اتفاق می افتد که یکی از چشم ها به طور کامل رشد نمی کند. دید این چشم ضعیفتر است و به خوبی چشم دیگر حرکت نمی کند. تنبلی چشم بیشتر در میان نوزادان و کودکان رایج است اما بزرگسالان هم می توانند به آن مبتلا باشند.

بهترین زمان برای درمان تنبلی چشم در زمان کودکی است، چراکه بالا رفتن سن آن را بدتر می کند، در حالی که درمان به موقع می تواند آن را کاملا برطرف نماید.

آشنایی با رایج ترین مشکلات چشم

چپی و دو دو زدن چشم

چپی چشم زمانی است که چشم ها در یک راستا نیستند. یعنی وقتی فرد به یک چیز نگاه میکند، هردو چشم تصویر مشابهی را ارائه نمی دهند. مراجعه کردن به یک متخصص چشم می تواند این بیماری را درمان کند.

دو دو زدن چشم هم عارضه ای است که فرد به خاطر آن نمی تواند چشمش را روی یک نقطه ثابت نگه دارد، بلکه مدام آن را به اینطرف و آنطرف میچرخاند.

کور رنگی

کور رنگی وقتی است که فرد نمی تواند برخی از رنگ ها را ببیند یا فرق بین آنها را تشخیص دهد. این بیماری به خاطر آن است که سلول های رنگی در چشم وجود ندارند یا کار نمی کنند.

اگر کور رنگی شدید باشد فرد نمی تواند حتی تفاوت بین تن های خاکستری را تشخیص دهد. بیشتر کسانی که کور رنگی دارند با این بیماری زاده شده اند. احتمال ابتلا مردها به کور رنگی بیشتر از زن هاست.

پزشک با یک آزمون ساده می تواند آن را تشخیص دهند و برخی عینکها و لنزهای رنگی مخصوص می توانند به بهبود تشخیص رنگ برخی از افرد مبتلا به کور رنگی کمک کنند.

تورم رنگینه چشم

این بیماری می تواند موجب از بین رفتن بافت چشم و حتی کوری شود. ضمنا می تواند در هر فردی از هر سنی هم اتفاق بیفتد. علائم آن ممکن است به سرعت رفع بشوند یا برای مدت طولانی باقی بمانند. علائمی که عبارتند از :

 • تاری دید
 • چشم درد
 • قرمزی چشم
 • حساسیت به نور

در صورت مشاهده این علائم هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمایید.

دوربینی

در این بیماری فرد نمی تواند به وضوح چیزهای نزدیک یا نوشته های ریز را ببیند. هرچند دید خوبی نسبت به دور دارد.

رشته های داخل چشمی

رشته ها چشمی در واقع رشته ها و ذره های بسیار ریزی هستند که در میدان دید وجود دارد. برخی از افراد در محیط هایی که نور زیادی دارند می توانند آنها را ببینند. وجود رشته های چشمی عادی است اما گاهی اوقات می تواند نشانی از بیماری های جدی تر مانند گسستگی شبکیه باشد.

خشکی چشم

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که چشم نمی تواند به اندازه کافی اشک تولید کند. در اثر آن ممکن است همیشه احساس کنید چیزی داخل چشمهایتان گیر کرده است یا چشمهایتان می سوزد. در موارد شدید خشکی چشم می تواند موجب از دست رفتن دید هم بشود.

آشنایی با رایج ترین مشکلات چشم

اشک بیش از اندازه

این بیماری هیچ ربطی به احساسات شما ندارد. بلکه ممکن است اشک زیاده حد در اثر حساسیت به نور، باد یا تغییرات دما باشد. در این شرایط سعی کنید عینک آفتابی مناسب بزنید.

آب مروارید

در این بیماری اشکال ابر مانندی دور ناحیه دید خود می بینید.

در یک چشم سالم، تصویر کاملا شفاف است. نور از شبکیه می گذرد و تشکیل تصویر می دهد. وقتی آب مروارید داشته باشید نور نمی تواند به راحتی از چشم عبور کند و به شبکیه برسد. در نتیجه به خوبی نمی توانید ببیند و همیشه هاله ای ابر مانند دید شما را مختل می کند.

علائم آن علاوه بر تاثیر در دیدی عبارتند از : درد، قرمزی و جمع شدن اشک در چشم.

آب آوردن چشم

چشم مثل تایر ماشین است. برخی از فشار های درونی کاملا ایمن و نرمال هستند. اما اگر زیاده از باشند می توانند به عصب بینایی شما آسیب برسانند. آب آوردن چشم یا کوری تدریجی نام تعدادی از عارضه هاست که موجب چنین وضعیتی می شوند. آب آوردن چشم عموما ناشی از موارد زیر است:

 • وارد شدن آیب به چشم
 • انسداد رگ های خونی
 • اختلالات التهابی چشم

اختلالات شبکیه ای

شبکیه سطحی نازک در پشت چشم است که وظیفه اش جمع آوری تصاویر و ارسال آنها به مغز است. اختلالات شبکیه ای این ارسال را مختل می کنند. انواع مختلفی از بیماری وجود دارند که عبارتند از :

 • گسستگی ماکولا یا لکه زرد چشم
 • بیماری شبکیه دیابتی که به معنی وارد شدن آسیب به رگ های خونی شبکیه است که ناشی از دیابت است
 • گسستگی شبکیه که زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه زیرینش جدا می شود

آشنایی با رایج ترین مشکلات چشم

آماس ملتحمه چشم

در این عارضه بافتی که ناحیه پشت پلک را می پوشاند و سفیدی چشم را پوشش می دهد ملتهب می شود. این عارضه می تواند موجب قرمزی، خارش، سوزش، اشک آوردن، ترشحات چشمی یا احساس بودن چیزی در چشم شود.

بیماری های قرنیه ای

قرنیه آن پنجره گنبد مانند و شفاف چشم است. قرنیه به تمرکز نور وارد شده کمک می کند. بیماری، عفونت، آسیب و بودن در معرض سموم می تواند به قرنیه آسیب برساند. علائم بیماری های قرنیه عبارتند از :

 • قرمزی چشم
 • خیس بودن چشم
 • درد
 • کاهش دید یا ابرآلود شدن آن

مشکلات پلک

درد، خارش، اشک و حساسیت به نور، از جمله علائم مشکلات پلک هستند. در اثر این بیماری همچنین ممکن است دچار اسپاسم پلک زدن یا التهاب لبه های بیرونی مژه ها شوید.

تغییرات دید

با بالا رفتن سن قدرت دید کم می شود و این طبیعی است. به طوری که ممکن است عینکی شوید. اما اگر عینک دارید و باز هم وضعیت دیدتان بدتر می شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با رایج ترین مشکلات چشم

منبع مقاله

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: