۲۰:۴۳ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸
پویش ملی خیریه بهنام دهش‌پور و مای‌لیدی:

پویش سراسری «همه با هم به پیش برای جهانی بدون ترس از سرطان پستان»، یکسال دیگر هم ادامه یافت.

سرطان پستان

به گزارش خبر آنلاین : از مهرماه سال قبل موسسه خیریه بهنام دهش‌پور با حمایت شاخه مای‌لیدی از شرکت زرین ‌رویا ، پویش سراسری «همه با هم به پیش برای جهانی بدون ترس از سرطان پستان» را آغاز نمودند. این دو مجموعه به صورت مشترک جهت آگاهی ‌رسانی و ارتقاء سلامت زنان کشور فعالیت‌ های گسترده‌ ای در سطح کشوری انجام دادند و امسال هم با ادامه این فعالیت‌ها و با شعار "چند دقیقه برای یک عمر"، پویش مشترک خود را برای یکسال دیگر ادامه دادند.

سرطان پستان رایج‌ ترین شکل سرطان در بین زنان است. طبق گفته متخصصان و فعالان در این حوزه، معاینات شخصی یا خودآزمایی ‌های مستمر و منظم به‌عنوان شیوه‌ای ارزان و پراهمیت در راستای تشخیص زودهنگام سرطان پستان،‌ می‌توانند احتمال تشخیص به موقع و درمان زودهنگام این بیماری را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند.

در این راستا امسال موسسه خیریه بهنام دهش‌پور و شاخه مای‌لیدی از شرکت زرین رویا، در نخستین سالگرد پویش مشترکشان با شعار "چند دقیقه برای یک عمر"، اقدام به آگاهی رسانی زنان برای انجام معاینات منظم ماهیانه پستان نمودند؛ راه اندازی ده‌ها ایستگاه اطلاع‌رسانی، از تاریخ 30 مهر تا 3 آبان ، در تهران و چند شهر دیگر از جمله ی این اقدامات بودند. در این ایستگاه‌ها متصدیانی به صورت هر روزه با پخش بروشور، زنان را با اطلاعات کاربردی و آموزشی در مورد خودآزمایی پستان آشنا کردند. مراکز پرتردد شهر تهران همانند پاساژ قائم، پارک قیطریه و واحدهای آموزشی مانند دانشگاه آزاد تهران شمال  در کنار فضاهای پرتردد شهرهای دیگر من جمله مکان‌های استقرار این ایستگاه‌ها بودند.

این پویش سراسری در کنار این فعالیت ها در یک‌ سال گذشته حامی و عامل  برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه خودآزمایی پستان در سراسر کشور نیز بوده است. به‌ واسطه این کارگاه‌ها صدها نفر از زنان ایرانی آموزش‌های لازم را درباره سرطان پستان و نحوه انجام معاینات شخصی ماهانه، از متخصصان این حوزه دریافت کردند. این کارگاه‌های آموزشی برای کارمندان سازمان‌ها و کارخانه‌های بزرگ همانند جمعیت داوطلبان هلال احمر، شبکه ملی ناشنوایان، کارخانه هنکل و همچنین چندین مرکز بهداشتی و درمانی دیگر نیز برگزار شد. 

گردهمایی بانوان دوچرخه‌سوار در استادیوم آزادی از جمله دیگر برنامه‌هایی بود که در راستای این پویش اجرا شد که با استقبال فراوانی هم مواجه گشت. این برنامه دوم مهرماه سال ۹۸ با حضور تعداد زیادی از بانوان دوچرخه‌سوار در حمایت از ارتقاء سلامت بانوان با شعار "چند دقیقه از یک عمر"، در مجموعه ورزشی آزادی برپا شد.

لازم به ذکر است که این دو مجموعه اخیراً هم با اطلاع‌ رسانی پیرامون این پویش در مسابقه فوتبال ایران و کامبوج، واکنش مثبت تعداد زیادی از مردم را در شبکه‌های اجتماعی برانگیختند. در روز بازی تابلوها و بیلبوردهای اطراف استادیوم آزادی با جمله‌هایی مثل «همراه تو، در کنار تو» به استقبال بانوان حاضر در ورزشگاه رفتند.

در ادامه بهتر است اندکی بیشتر با سرطان پستان آشنا شوید.

​​​​​​​آگاهی رسانی به زنان ایرانی برای مبارزه با سرطان پستان

سرطان پستان سرطانی است که در سلول های پستان شکل می گیرد.

بعد از سرطلان پوست، سرطان پستان رایج ترین نوع سرطان در میان زنان است. هرچند این سرطان هم در مردان اتفاق می افتد و هم در زنان، اما در میان زنان بسیار رایج تر است.

حمایت ها و اطلاعات رسانی های قابل توجهی که در مورد این سرطان انجام شده و همچنان هم می شود، به تشخیص و درمان به موقع این سرطان بسیار کمک کرده است. به همین علت نرخ نجات پیدا کردن از این سرطان در سال های اخیر بسیار افزایش یافته و نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری به شدت کاهش پیدا کرده است. یکی از بهترین اقداماتی که برای مبارزه با این سرطان صورت گرفته آموزش های خودآزمایی به زنان است که به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک بسیاری کرده است.

علائم سرطان پستان

از مهمترین علائم این سرطان بروز تغییراتی در نوک سینه است.

رایج ترین علائم و نشانه های سرطان پستان عبارتند از :

  • توده ای شدن یا ضخیم شدن سینه که باعث می شود با بافت اطراف آن تفاوت داشته باشد
  • تغییر اندازه ، شکل یا ظاهر پستان
  • بروز تغییر در پوست بالای پستان مثل کمرنگ شدن
  • شکل گرفتن یک نوک سینه جدید و وارونه
  • پوسته پوسته شدن و رنگ پریده شدن ناحیه پوست اطراف نوک پستان
  • قرمزی یا سوراخ سوراخ شدن پوست پستان( مانند پوست پرتقال)

علت های ابتلا به سرطان پستان

پزشکان این را می دانند که سرطان پستان زمانی آغاز می شود که بعضی از سلول های پستان شروع به رشد غیرطبیعی می کنند. این سلول ها بیشتر از حد سالم و نرمال خود تقسیم می شوند و تجمع می کنند و یک توده می سازند. سلول های سرطانی شده ممکن است در سطح پستان آزاد شوند و به غدد لنفاوی یا سایر بخش های بدن سرایت نمایند.

​​​​​​​آگاهی رسانی به زنان ایرانی برای مبارزه با سرطان پستان

سرطان پستان در اغلب اوقات از سلولهای موجود در مجاری تولید شیر آغاز می شود. سرطان پستان همچنین ممکن است از بافت های غددی که به نام لُبول یا لخته های کوچک شناخته می شوند یا از سایر سلول ها  و یا حتی از بافت های داخل پستان  شروع شود.

محققان عوامل هورمونی، عوامل مربوط به سبک زندگی و عوامل محیطی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را زیاد کنند شناسایی کرده اند. اما هنوز هم مشخص نیست که چرا برخی از زنانی که هیچیک از این عوامل خطرزا را تجربه نمی کنند، باز هم دچار این سرطان می شوند. این در حالی است که با داشتن خیلی از این عوامل خطرزا، خیلی ها هم هستند که به این سرطان دچار نمی شوند! محتمل است که سرطان پستان ناشی از تعاملات پیچیده ای بین عوامل ژنتیکی و محیطی باشند.

سرطان پستان ارثی

پزشکان تخمین می زنند که بین 5 تا 10 درصد سرطان های پستان به جهش های ژنتیکی که از والدین منتقل می شوند مربوط هستند. بنابراین اگر سابقه خانوادگی از سرطان پستان دارید، لازم است مراقبت بیشتری داشته باشید.

چنانچه برای خودآرمایی سرطان سینه به ابزار لازم نیاز دارید، می توانید به صورت آنلاین آنها را از سایت مطب کالا تهیه کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: