۱۵:۱۲ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸

واریس نام بیماری است که در آن رگ ها در هم می پیچند و بزرگ می شوند. هر رگ سطحی ممکن است واریسی شود، اما رایج ترین رگ هایی که به واریس مبتلا می شوند رگ های پا هستند.

واریس

واریس نام بیماری است که در آن رگ ها در هم می پیچند و بزرگ می شوند. هر رگ سطحی ممکن است واریسی شود، اما رایج ترین رگ هایی که به واریس مبتلا می شوند رگ های پا هستند. که آن هم به خاطر این است که ایستادن و راه رفتن مداوم فشار وارد شده روی رگ های نیم تنه پایین را افزایش می دهد. از طرف دیگر چاقی و اضافه وزن هم می تواند این فشار را دوچندان کند و به واریس دامن بزند.

برای خیلی از مردم عارضه واریس یا رگ های عنکبوتی – که شکلی متوسط و میانه از همان واریس است- فقط یک عارضه است که زیبایی ظاهری شان را تحت تاثیر داده. اما برخی دیگر هستند که واریس آنها را آزار می دهد و باعث رنجش، درد و ناراحتیشان می شود. هرچند واریس مشکل حادی نیست، اما گاهی اوقات می تواند منجر به بروز مشکلات یا عارضه های جدی تر هم بشود.

درمان واریس یا به صورت خود درمانی انجام می شود یا در شرایط خاص پزشک اقدام به بستن یا برداشتن رگ ها می کند.

علائم واریس

واریس الزاما موجب بروز درد نمی شود. علائمی که نشان می دهند به  این بیماری دچار شده ایدعبارتند از:

 • تیره یا بنفش شدن رگ ها
 • رگ ها به نظر باد کرده و درهم پیچیده می آیند. در حالی که معمولا باید مانند بندهای منظم به نظر برسند

زمانی که علائم و نشانه های دردناک این بیماری ظاهر می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • هرگونه احساس سنگینی یا تیرکشیدن در پا
 • سوزش، گرفتگی یا ورم عضلات پا
 • بعد از نشستن یا ایستادن برای مدتی طولانی درد بدتر می شود
 • خارش دور یک یا چند رگ
 • رنگ پریدگی پوست دور رگ

رگ های عنکبوتی مانند رگهای واریسی هستند، با این تفاوت که کوچکترند. رگ های عنکبوتی به سطح پوست نزدیکترند و معمولا به رنگ قرمز یا آبی هستند.

عارضه رگ های عنکبوتی اغلب اوقات در ناحیه پاها رخ می دهد اما همچنین می تواند در صورت هم اتفاق بیفتد. این رگ های آسیب دیده معمولا اندازه های مختلفی دارند و اغلب شبیه ساختار تار عنکبوت هستند.

مراجعه به پزشک برای واریس

معمولا روش های خود درمانی مانند ورزش کردن، تنظیم وزن یا پوشیدن لباس های تنگ می تواند درد واریس را متوقف کند و از بدتر شدن آن جلوگیری نماید. اما چنانچه در مورد ظاهر رگ ها و احساس خودتان نگران هستید، یا فکر می کنید کارهایی که برای خوددرمانی انجام داده اید جلو بدتر شدن وضعیتتان را نگرفته است، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

در مورد بیماری رایج واریس بیشتر بدانید

دلایل بروز واریس

یک دریچه رگ آسیب دیده یا ضعیف می تواند منجر به واریس شود. عروق خونی، یا شریان های اصلی خون را از قلب به سایر اندام های بدن می رسانند، و رگ ها برعکس این خون را از بافت ها و اندام دیگر بدن به قلب باز می گردانند تا خون در بدن جریان داشته باشد. برای بازگرداندن خون به قلب رگ های موجود در پا باید در مقابل نیروی کشش جاذبه کار خودشان را انجام دهند. خود این موضوع فشار وارده روی رگ های پا را افزایش می دهد.

انقباضات عضلانی در عضلات پشت ساق پا به عنوان یک پمپ عمل می کنند و دیواره های کشسانی رگ ها به برگشتن خون به قلب کمک می نمایند. دریچه های کوچک رگ با جریان خون به سمت قلب باز شده و سپس بسته می شوند تا خون در مسیر برعکس جریان پیدا کند. چنانچه این دریچه ها ضعیف یا آسیب دیده باشند جریان خون می تواند به عقب برگردد و باعث کشیدگی رگ شود. همین اتفاق در نهایت موجب پیچ خوردن و بادکردن رگ‌ها می شود.

عوامل خطرزا

چنانچه شرایط زیر را داشته باشید شانستان برای ابتلا به واریس بیشتر است:

 • سن. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود. بالارفتن سن موجب شل شدن و ضعف دریچه رگ ها شده و جریان طبیعی خون را در آنها مختل می کند. در نهایت این ضعف دریچه ها باعث می شود تا مقداری از خون پمپاژ شده به داخل رگ برگردد. این یعنی رگ خون را در خودش نگه می دارد، به جای آنکه آن را به سمت قلب برگرداند.
 • جنسیت.احتمال ابتلای خانم ها به این عارضه بیشتر از آقایان است.تغییرات هورمونی در طول مدت بارداری، قاعدگی یا حتی یائسگی ممکن است عامل بروز واریس باشند، چراکه هورمونهای زنانه معمولا در دیواره رگ ها جای دارند. درمان های هورمونی مانند قرص های ضد بارداری نیز ممکن است شانس شما بری ابتلا به این عارضه را زیادتر کنند.

در مورد بیماری رایج واریس بیشتر بدانید

 • بارداری. در طول بارداری حجم خون بدن زیادتر می شود. این تغییر برای تامین نیاز های جنین است، اما همچنین می تواند عوارص جانبی خاص خودش را برای بدن مادر داشته باشد. از جمله بزرگ شدن رگ های پاها. تغییرات هورمونی در طول بارداری هم ممکن است نقشی در ابتلا به این عارضه داشته باشند.
 • سابقه خانوداگی. چنانچه هریک از اعضا خانواده شما به واریس مبتلا باشد، شانس شما هم برای ابتلا به آن زیاد تر است.
 • چاقی. وزن زیاد باعث وارد شدن فشار بیشتر روی پاها و رگ های آن می شود.
 • نسشتن یا ایستادن باری مدت طولانی. اگر برای مدت زیادی در یک موقعیت ثابت قرار داشته باشید، خون به درستی در بدن شما جریان پیدا نمی کند.

پیشگیری از واریس

هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید از طریق آن صد در صد از بروز واریس جلوگیری کنید. اما بهبود روند جریان خون و سلامت عضلات می تواند شانس شما برای ابتلا به این عارضه یا بدتر شدن وضعیت فعلی را کمتر کند. همان کارهایی که می توانید به عنوان خوددرمانی واریس در خانه انجام دهید،می توانند برای پیشگیری از وقوع آن هم مفید و موثر باشند.  کارهایی از قبیل:

 • ورزش کردن
 • متعادل نگه داشتن وزن
 • داشتن یک رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک
 • اجتناب از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و جوراب تنگ
 • بالا نگه داشتن پاها
 • تغییر مرتب وضعیت نشسته یا ایستاده

در مورد بیماری رایج واریس بیشتر بدانید

جوراب واریس

پیش از اینکه بخواهید به واریس مبتلا شوید، باید تمام تلاشتان را بکنید تا فشار زیادی روی رگ های پا ها وارد نشود. یکی از این کارها نپوشیدن لباس های تنگ است.اما چنانچه به این عارضه دچار شدید، یعنی رگهایتان باد کرده اند و متورم شده اند. در این شرایط برای کمک به تخلیه رگ اتفاقا باید لباس تنگ بپوشید تا با وارد کردن فشار به جریان خون کمک کنید.

جوراب واریس که انواع مختلفی هم دارد یکی از ابزار و لوازم فیزیوتراپی است که می تواند با محکم نگه داشتن عضلات پا به رگها در جهت راه اندازی جریان خون کمک کند. شما می توانید همین حالا انواع مختلف جوراب های واریس را از سایت مطب کالا تهیه نمایید.

منبع مقاله

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: