۰۹:۴۳ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
معاون وزیر بهداشت مطرح کرد؛

معاون بهداشت وزارت بهداشت، به تشریح مهم ترین اقدامات جمعیتی این وزارتخانه بعد از ابلاغ سیاست­ های کلی جمعیت مقام معظم رهبری پرداخت.

به گزارش مدنیوز، علیرضا رئیسی با اشاره به رشد شتابان جمعیت در دهه شصت و مسائل و مشکلات ناشی از آن، گفت: این موضوع باعث شد مسئولین مملکتی وقت به فکر چاره ­اندیشی باشند، به نحوی که ضرورت کنترل جمعیت و راه ­اندازی برنامه ­های فعال تنظیم خانواده از هدف ­های عمده پنج ساله اول توسعه کشور بود که در برنامه پنج ساله دوم و سوم نیز به قوت خویش باقی ماند.

وی افزود: وزارت بهداشت بنا به رسالت و وظایف ذاتی خود با رویکرد حفظ و ارتقای سلامت مادر و کودک و در نهایت خانواده و جامعه و کاهش بارداری ­های برنامه ریزی نشده و پرخطر را مد نظر قرار داده و به منظور ارتقای کیفیت خدمات و انتخاب آزادانه و آگاهانه خانواده ها فرایند مشاوره را در تمامی سطوح ارائه خدمت جاری نمود.

رئیسی با اشاره به تاثیر عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی و...، که منجر به کاهش نرخ باروری کلی گردید، ادامه داد: در سر شماری سال ۱۳۸۵ نرخ باروری کلی به ۱.۹۵ و در سر شماری سال ۱۳۹۰ این رقم به ۱.۸ رسید.

معاون وزیر بهداشت، افزود: در این سال ها مقام معظم رهبری با منویات خود، لزوم تغییر در سیاست های جمعیتی و پیشگیری از پیر شدن و حفظ جوانی جمعیت با مد نظر قرار دادن کارآمدی و کیفیت جمعیت را مورد تاکید قرار داده اند و در اردیبهشت ۱۳۹۳ سیاست های کلی جمعیت را ابلاغ نمودند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: